wtorek, 7 lutego 2017

Jak wyczyścić białe buty?

Białe buty, trampki, adidasy itp. - chętnie kupowane, modne, często noszone, ale też ciężkie w utrzymaniu czystości. Pranie ich w pralce to nienajlepszy pomysł - pomijając możliwość rozklejenia się, dochodzą inne zniszczenia, zaciągnięcia materiału, szarzenie czy powstanie plam z niedopłukania. Jak czyścić białe trampki? Najlepiej tym co znajdziemy w kuchni. Przyda się płyn do mycia naczyń, soda, ocet lub sok z cytryny oraz biała pasta do zębów.
Zanim zaczniesz czyścić buty, koniecznie wyciąg sznurówki (nawet jeśli są czyste). Brudne sznurówki zamocz na godzinę w roztworze wody, soku z cytryny i proszku do pieczenia. Potem razem z całą miksturą wrzuć do pralki. Pierz je zawsze w woreczku z tkaniny, żeby się nie rozciągnęły nadmiernie podczas pranie. 

Nie mocz butów w wodzie, a jedynie zwilżaj szczoteczkę, którą je czyścisz. Nanieś na nią kroplę płynu do naczyń i szoruj. Brudną pianę zbieraj ściereczkami.
Świetnym specyfikiem do czyszczenia butów jest również biała pasta do zębów - nie tylko czyści, ale również wybiela.Do czyszczenia materiałowych części butów możemy przygotować również wybielającą papkę. W tym celu mieszamy jednakowe ilości octu z sodą oczyszczoną. Otrzymaną pastę wcieramy w materiał.Gumowe elementy butów np. podeszwy możemy doczyścić stosując wybielacz. Najlepiej nanośić go patyczkami higienicznymi.Jeżeli na waszych butach pojawiły się czarne rysy ( np. w wyniku otarcia o czarne fleki innych butów), najbardziej pomocnym gadżetem w ich usuniąciu będzie gąbka Scotch Brite, tzw. magiczna gąbka o właściwościach ścierających. Usunie czarne plamy z butów, mebli, drzwi itp.3 komentarze:

  1. o tak, superstary wymagają ciągłego czyszczenia :) dzięki za wpis,przyda się!

    OdpowiedzUsuń
  2. wypróbuję sodę, na moich butach pasta do zębów się nie sprawdziła.

    OdpowiedzUsuń