czwartek, 19 maja 2016

Jak się pozbyć plamy z mlecza (mniszka lekarskiego) ?


Weekend majowy spędziłam w Polsce. Łąki pokryły się akurat wtedy żółtymi kwiatami mniszka lekarskiego - piękne plenery do robienia zdjęć. Do jednej z sesji pletłam dla modelki wianek z mlecza. Ostatni raz robiłam to będąc dzieckiem i już chyba zdążyłam zapomnieć jak ta roślina potrafi brudzić. Na legginsach i koszuli pojawiło się mnóstwo plam. Na tej drugiej - charakterystyczne kółka odciśnięte od ściętych łodyg.

Wtedy przypomniało mi się, że mlecz nie tylko brudzi, ale też się nie spiera. Zaczęłam szukać rozwiązania w internecie.  Trafiłam na wiele tematów forum: Jak usunąć plamy z mlecza /  mniszka lekarskiego? Jednak konkretnej odpowiedzi nie znalazłam. Najczęściej pisze się, że tych plam nie da się usunąć lub radzi się wypróbowanie wybielacza. Wybielacz? Jego  zastosowanie w moim przypadku odpadała, bo moje plamy powstały na czarnych ubraniach.Na szczęście zanim pożegnałam się ze swoją ulubioną koszulą, coś mi się przypomniało. Na drogeryjnej półce widziałam kiedyś mnóstwo malutkich buteleczek z odplamiaczami przeznaczonymi do różnych rodzajów plam. Chodzi mi o Fleckenteufel, w Polsce sprzedawany jako Odplamiacz Precyzyjny, od Dr. Beckmanna.Zastanawiałam się tylko, który z nich wybrać. Na początku myślałam, że odpowiedni będzie ten przeznaczony do usuwania plam z trawy. Na niemieckiej stronie producenta znalazłam jednak tzw.  detektyw plam ( tutaj ) - aplikacja dzięki której dobieramy odplamiacz pod względem rodzaju plamy i materiału, na którym została zrobiona.  Wskazała ona, że plamę z mniszka lekarskiego znajdującą się na bawełnianej tkaninie, najlepiej będzie usunąć przy pomocy odplamiacza  z głównym przeznaczeniem do usuwania plam wina, kawy oraz owoców.

Odplamiacz ma postać proszku. Sypiemy go na zwilżoną plamę, zostawiamy na godzinę, a następnie pierzemy jak zwykle. Po plamie anu śladu!


11 komentarzy:

 1. Dobre są i mają właśnie różne rodzaje,a to już cos znaczy,bo jak cos jest "do wszystkiego" to z reguły jest do niczego

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znałam tych odplamiaczy, a warto wiedzieć, że takie są i do tego skuteczne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. O widzisz, bardzo się cieszę, że napisałaś o tym odplamiaczu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tego odplamiacza jeszcze nie wypróbowałam, ale kupuję w Rossmanie takie specjalne mydeło do trudno usuwających się plam i dobrze się sprawdza ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Też wybrałabym odplamiacz do trawy - a tu niespodzianka :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewno by się przydał!

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo przydatny post! :)
  Pozdrawiam :)
  www.evelinebison.pl

  OdpowiedzUsuń
 8. So many pretty things on your list! I hope you have a wonderful day!

  OdpowiedzUsuń
 9. Dobrze wiedzieć, że są takie wynalazki. Przy takim łobuzie, jak junior ta wiedza się bardzo przydaje.

  OdpowiedzUsuń