czwartek, 26 lutego 2015

Ochrona obuwia z Nikwax


Okres od jesieni do przedwiośnia to czas wzmożonego oddziaływania na obuwie warunków atmosferycznych.  Kurz i brud gromadzące się na butach chłoną niszczącą je wodę, dlatego botki czy kozaki należy regularnie oczyszczać z zabrudzeń i impregnować np. woskami.

Rok temu postanowiłam wypróbować czarny, wodoodporny wosk z Nikwaxa. Pierwsze wrażenia nie były dobre, wręcz wydał mi się okropny w użyciu, choć impregnował nieźle. Potem trochę go opanowałam, ale jeszcze nie jest idealnie.

100 ml wosku znajduje się w miękkiej, plastikowej tubce, zakończonej gąbeczkowym aplikatorem - takim jak w pastach w płynie. Tubka posiada zamknięcie w postaci nakrętki.  Potrząsając opakowanie można usłyszeć, że wosk ma typowo płynną konsystencję.


Podczas używania wosku trzeba bardzo uważać, by nie ubrudzić wszystkiego wokół. Po odkręceniu tubki i lekkim jej naciśnięciu wosk dosłownie się leje. W przypadku płynnych past miałam problem, żeby cokolwiek z nich wycisnąć, a tu sytuacja wręcz odwrotna. Najlepiej zabezpieczyć podłogę papierem i nigdy nie trzymać aplikatora skierowanego pionowo w dół.

Wosk aplikuje oczywiście na uprzednio oczyszczone obuwie. Może być ono such lub mokre. Wosk wydostaje się z tubki w dość solidnych porcjach. Nie da rady jednak wetrzeć go w skórę za pomocą aplikatora. Obuwie staje się po prostu oblepione płynnymi zaciekami wosku. Jego nadmiar należy usunąć za pomocą szmatki bądź papierowego ręcznika. Tu musimy się uzbroić w cierpliwość, bo trwa to co najmniej 10 minut (choć i po tym czasie na moich butach coś zostaje). Trzeba się przyłożyć do tej czynności, bo wosk na butach nigdy całkowicie nie zaschnie i będzie brudził wszystko czego dotkniemy np. nasze dłonie podczas zakładania obuwia.

Jeżeli chodzi o sama działanie impregnujące to tu wszystko jest ok. Tworzy się warstwa ochronna na skórze i szwach. Obuwie nabywa głębszego czarnego koloru i połysku. Zdarza się jednak, że do wosku łatwiej przyczepia się kurz.


Ten produkt mi nie za bardzo odpowiada. Miałam próbkę innego Nikwaxa, bezbarwnego, bardziej gęstego i ten był o niebo lepszy.

A Wy co polecacie do pielęgnacji obuwia?WYNIKI KONKURSU z www.drogerianiemiecka.pl

Zestaw kosmetyków marki Balea wygrywa Pani Agnieszka Szyszka Borkowska. Gratuluję! Czekam 7 dni na dane adresowe.

1 komentarz: